Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSzlakiem królów i książąt

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-25 14:04:03
wielkopolska, historia, turystyka

W Wielkopolsce, ze względu na korzenie regionu, od lat spopularyzowana jest turystyka historyczna. Największą perłą jest Szlak Piastowski, którego trasa prowadzi przez miejscowości i tereny związane z początkami państwa polskiego.

Szlak obejmuje również część województwa kujawsko-pomorskiego. Centralnym punktem Szlaku jest Gniezno z Muzeum Początków Państwa Polskiego, katedrą, relikwiami św. Wojciecha i cennymi Drzwiami Gnieźnieńskimi pochodzącymi z XII w. i przedstawiającymi sceny z życia św. Wojciecha. Na trasie szlaku znajduje się też Poznań i położona w jego centrum wyspa Ostrów Tumski.

W regionie można zwiedzić zabytkowe pałace, dwory i kościoły. Perłami gotyku są katedry w Poznaniu i Gnieźnie, a dobrym przykładem epoki renesansu jest poznański ratusz. Z kolei barokową architekturę najlepiej reprezentuje poznański kościół farny, a także zabytki w Lesznie, Gostyniu, Lądzie i Rydzynie. Warte zobaczenia są również drewniane kościoły oraz jedyny w Polsce drewniany ratusz w Sulmierzycach.


Ostrów Tumski

 

Ostrów Tumski na wyspie między Wartą i Cybiną to najstarsza i najcenniejsza historycznie część Poznania. Na tym terenie powstała pierwsza w Polsce chrześcijańska katedra, w której powołano w 968 r. pierwsze biskupstwo. Rezydowali tu pierwsi władcy Polski, a podziemia katedry stały się nekropolią Piastów. W murach katedry spoczywa trzech królów i pięciu książąt tej dynastii, wśród nich Mieszko I i jego syn, Bolesław Chrobry. Historię wyspy i początku państwa polskiego opowiada otwarte w 2014 r. interaktywne muzeum Brama Poznana. Turysta po centrum oprowadzany jest za pomocą interaktywnego audioprzewodnika.

Część Ostrowa Tumskiego zajmuje Rezerwat Archeologiczny Genius loci. Można w nim oglądać oryginalne relikty wałów grodu sprzed tysiąca lat. Rezerwat jest największym w kraju wykopem archeologicznym udostępnionym zwiedzającym z odsłoniętymi warstwami, które powstały na przestrzeni kilkuset lat.

Historię w Genius loci pomagają zrozumieć hologramy i filmy 3D. Te najstarsze w Poznaniu fortyfikacje chroniły rezydujących w grodzie pierwszych władców Polski. Obok rezerwatu znajduje się Muzeum Archidiecezjalne, którego najcenniejszym eksponatem jest Miecz św. Piotra, czyli najstarsza relikwia przywieziona do Polski ok. 968 r. przez pierwszego biskupa Jordana.

 

Poznań

 

Perłą Poznania jest renesansowy ratusz stojący na Starym Rynku. Codziennie na jego wieży o godz. 12 trykają się „poznańskie koziołki”, które są częścią mechanizmu zegarowego. Koziołki uhonorowano w ten sposób, gdyż według legendy, w dniu hucznego odsłonięcia zegara wbiegły na wieżę i ku uciesze gości oraz zebranych tłumów zaczęły się trykać.

Goście chcący zwiedzić Poznań powinien skorzystać z Traktu Królewsko-Cesarskiego, który jest głównym szlakiem turystycznym przebiegającym przez stolicę Wielkopolski. Miłośnikom militariów spodobają się dobrze zachowane pozostałości po XIX w. twierdzy, która okalała kiedyś miasto.

W Poznaniu warto odwiedzić Muzeum Narodowe. W jego zbiorach znajduje się m.in. "Plaża w Pourville" Claude'a Moneta. Muzeum Narodowe w Poznaniu należy do najstarszych i największych muzeów w Polsce. W swoich dziewięciu oddziałach gromadzi ponad 300 tys. obiektów.

Do nowszych atrakcji miasta należy położone w okolic sztucznego Jeziora Maltańskiego Nowe Zoo. Ponad 40 proc. prezentowanych w nim gatunków jest zagrożonych wyginięciem w skali globalnej lub lokalnej. W Zoo można zobaczyć tygrysy, żyrafy, nosorożce, małpy oraz słonie. Dojeżdża tu kolejka parkowa „maltanka”, której tory prowadzą wzdłuż jeziora. Przy jeziorze Maltańskim znajduje się również jeden z największych terenów rekreacyjnych miasta, ze sztucznym stokiem narciarskim oraz kompleksem basenowym Termy Maltańskie.

Poznań szczyci się też Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar, które powstało w centrum miasta z wykorzystaniem pozostałości po dawnym browarze Huggera. Centrum łączy elementy obiektu handlowego oraz galerii sztuki – odbywają się w nim wystawy i imprezy kulturalne; na stałe znajduje się m.in. rzeźba Igora Mitoraja.

Przebywając w Poznaniu 11 listopada warto wziąć udział w obchodach imienin patrona jednej z głównych ulic miasta - Świętego Marcin. Co roku ulica zamienia się w deptak, którym przechodzi kolorowy korowód prowadzony przez św. Marcina na koniu. Przysmakiem towarzyszącym obchodom imienin jest tradycyjny rogal świętomarciński – w okolicach 11 listopada zjadanych jest ok. 250 ton tego specjału.

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Kubki reklamowe

Oferujemy kubki szklane i ceramiczne, a także ich jednorazowe odpowiedniki. Dzięki szybszej rozbu...
Polska - ŻARY 2019-11-18 Dodał: Adam Burzyński Media i reklama Zobacz ofertę

Parasole reklamowe z nadrukiem

To tak naprawdę nie wszystkie zalety tego gadżetu. Parasole reklamowe z naszej oferty, przede wsz...
Polska - ŻARY 2019-11-19 Dodał: Adam Burzyński Media i reklama Zobacz ofertę

Kufel z grawerem

Nasza kolejna propozycja to nic innego jak kufel do piwa z grawerem skierowana do tych wszystkich...
Polska - ŻARY 2019-09-20 Dodał: Adam Burzyński Media i reklama Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert