Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWśród jezior i lasów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-26 11:28:18
wielkopolska, turystyka, zabytki

Wielkopolska to rejon atrakcyjny pod względem krajobrazowym i naturalnym, ale też zabytków architektury. W regionie można zwiedzić zabytkowe pałace, dwory i kościoły.

Region szczyci się ponad 3 tys. km szlaków turystycznych wytyczonymi przez lasy i najciekawsze turystycznie miejscowości. Drogi dla turystów przebiegają również w okolicach rzek i jezior.

Przyrodę regionu turyści, w tym z zagranicy mogą podziwiać w Wielkopolskim Parku Narodowym, który jest przykładem polodowcowego krajobrazu. Jego teren można oglądać z Osowej Góry – najwyższego wzniesienia w okolicy. W okolicach parku narodowego położony jest Rogaliński Park Krajobrazowy, utworzony po to, aby chronić jedno z największych w Europie skupisk dębów szypułkowych.

Z kolei na spokojny wypoczynek wśród jezior i lasów nadaje się położona w północno-zachodniej części wielkopolski Puszcza Notecka. W Wielkopolsce leży również część Drawieńskiego Parku Narodowego.

 

źródła: GUS (marzec 2015 r.)

 

Jedną z najnowszych atrakcji turystyki krajoznawczej w Wielkopolsce jest Wielka Pętla Wielkopolski, która jest szlakiem wodnym przechodzącym przez największe rzeki regionu. Trasa wykorzystuje równoleżnikowy kierunek przepływu rzeki Warty i Noteci oraz południkowy przebieg kanału Warta-Gopło. Pętla liczy blisko 690 km i wchodzi w granice województwa lubuskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Dzięki połączeniu z Odrą łączy się z drogami wodnymi niemieckiej Brandenburgii i dalej z zachodnią Europą.

W zwiedzaniu województwa pomocne mogą być nie tylko przewodniki. Region przygotował dla turystów kilka ułatwień. Pierwszym z nich jest portal www.gpswielkopolska.pl. Goście odwiedzający Wielkopolskę mogą pobrać na telefony komórkowe kilka programów, które poprowadzą ich do największych atrakcji turystycznych regionu. Baza mobilnego informatora zawiera opisy i zdjęcia ponad 200 obiektów, ciekawostek i punktów krajoznawczo-turystycznych. Aplikacja ma też funkcję „Blisko mnie” – dzięki niej podczas podróży po Wielkopolsce możemy sprawdzić koło jakich atrakcji przejeżdżamy. Osobne aplikacje przygotowano m.in. dla Szlaku Piastowskiego, Wielkiej Pętli Wielkopolski oraz miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim z 1918 r.