Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZaczęło się od Piastów

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-25 14:08:10
wielkopolska, gniezno, kalisz, historia

Na Wielkopolskich ziemiach rozpoczęła się historia Polski. To tu w połowie X w. zaczęła się tworzyć polska państwowość

Z tymi ziemiami związana jest legenda o powstaniu kraju: „Trzej bracia Lech, Czech i Rus mieli wyruszyć w świat w poszukiwaniu dogodnego dla siebie miejsca. Jako ostatni miejsce dla swego plemienia znalazł Lech, gdy podjął decyzję, nagle w gnieździe na pobliskim dębie wylądował biały orzeł – uznał to za znak i założył gród, który nazwał Gnieznem, a biały orzeł stał się godłem nowego kraju.”

Według historycznych źródeł pierwsi ludzie na terenach Wielkopolski pojawili się ok. 10 tys. lat p.n.e., ale najstarszymi zachowanymi na terenie regionu obiektami zbudowanymi przez człowieka są kurhany usypane ok. trzeciego tysiąclecia p.n.e..

Bogatą historię ma Kalisz, który jest jednym z najstarszych polskich miast. Pierwsze zapiski dotyczące tej miejscowości, według części historyków, pochodzą z II w. n.e. Słynny grecki uczony Klaudiusz Ptolemeusz wspomniał o miejscowości Calisia w swoim dziele „Zarys geografii”.

Przełomowy dla historii regionu jest rok 966. Książę Mieszko I, który rok wcześniej poślubił czeską księżniczkę Dobrawę, przyjmuje chrzest. Od tego momentu historia państwowości przyspiesza. Dwa lata później w Poznaniu tworzone jest pierwsze biskupstwo, a w roku tysięcznym na wielkopolskich ziemiach odbywa się Zjazd Gnieźnieński, w którym uczestniczy Cesarz Niemiecki Otton III. Wydarzenia te przyłączają Polskę do zachodniej części kontynentu europejskiego. 25 lat później w 1025 r. w Gnieźnie Bolesław Chrobry zostaje koronowany na króla Polski.

W kolejnych latach średniowiecza Wielkopolska rozwija się i przechodzi z rąk do rąk. Podczas tzw. rozbicia dzielnicowego kraju władzę nad poszczególnymi częściami Polski przejęli książęta. Ziemie te, będące zachodnią flanką królestwa, cierpiały od najazdów i wojen – jedną z największych tragedii w historii regionu jest tzw. potop szwedzki z XVII w. Zniszczono osady i miasta, w Poznaniu spalono zamek królewski, który już nigdy nie odzyskał świetności.

Ponad sto lat później w wyniku rozbiorów kraju Wielkopolska dostała się pod zabór pruski. Przez 123 lata niewoli Wielkopolanie próbowali na różne sposoby odzyskać wolność i zachować polskość, broniąc się przed germanizacją. Dzięki tzw. pracy u podstaw i pracy organicznej Wielkopolska mogła się rozwijać. Możliwość wyzwolenia się z rąk zaborców przyniósł dopiero koniec I wojny światowej.

Po I wojnie światowej Wielkopolanie nie chcieli czekać na ustalenia polityków i kongresów i wzięli sprawy we własne ręce. 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu po przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego, który był światowej sławy pianistą, a także politykiem, wybuchło powstanie wielkopolskie. Dzięki niemu i ustaleniom traktatu wersalskiego tereny Wielkopolski znalazły się w odrodzonej II Rzeczypospolitej. Wolność nie trwała jednak długo. Po wybuchu w 1939 r. II wojny światowej tereny Wielkopolski włączono do III Rzeszy, tworząc tzw. Kraj Warty, i rozpoczęto akcję wysiedlenia mieszkańców. W lutym 1945 r. po trwających miesiąc walkach Poznań zostaje wyzwolony przez wojska radzieckie.

W komunistycznej rzeczywistości sytuacja w Wielkopolsce wygląda tak, jak w całym kraju. W okresie stalinowskim w Poznaniu, w czerwcu 1956 r. wybucha pierwszy robotniczy protest za „żelazną kurtyną” skierowany przeciwko totalitarnej władzy. Na ulice miasta wkroczyło wojsko. W walkach zginęło kilkadziesiąt osób, a kilkaset zostało rannych.

W odrodzonej Polsce XX i XXI w. Wielkopolska rozwija się dynamicznie. Do jej bogatej historii nawiązano w 1997 r. przy okazji obchodów milenijnych śmierci św. Wojciecha w Gnieźnie. Wziął w nich udział papież Jan Paweł II oraz prezydenci Polski, Czech, Litwy, Niemiec, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier. Kilka lat później, w tysięczną rocznicę zorganizowanego przez Bolesława Chrobrego Zjazdu Gnieźnieńskiego, do Wielkopolski przyjechali prezydenci Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji i Węgier.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Deski SUP

Podczas wakacji nie zapomnij o desce sup! Z roku na rok deski tego typu zdobywają coraz to szersz...
Polska - WROCŁAW 2021-04-12 Dodał: Bartłomiej Ćwiąkała Sprzęt sportowy Zobacz ofertę

Poidełko dla ptaków do ogrodu

Dekoracją tego poidełka są 4 ptaszki siedzące na krawędzi misy. Poidełko dla ptaków w ogrodzie to...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Poidełko dla ptaków - fontanna

Mała fontanna, która może pełnić też rolę poidełka , ma tę zaletę że słychać jeszcze przy tym szu...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert