Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWielkopolskie wita

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Aleksandra Nowicka-Badora | 2017-10-04 12:24:33
wielkopolska, poznań, ludność

Wielkopolska - drugie co do wielkości województwo w Polsce - położone jest w środkowo-zachodniej części kraju, ok. 100 km od granicy z Niemcami.

Ratusz i domki budnicze na Starym Rynku w Poznaniu, PAP/Jakub Kaczmarczyk

 

Stolicą regionu jest Poznań, który oddalony jest od Warszawy o blisko 310 km.

Z kolei z Poznania do Berlina jest ok. 260 km. Taka lokalizacja sprawia, że przez Wielkopolskę przebiegają szlaki komunikacyjne o europejskim znaczeniu – ma to wpływ na atrakcyjność inwestycyjną województwa. Region przecina autostrada A2, łącząca Polskę z europejską siecią dróg oraz stolicami Polski i Niemiec.

Przez region przebiegają również drogi prowadzące z wybrzeża Bałtyku na południe kraju i dalej do Czech. Poznań jest też ważnym punktem na mapie kolejowej w kraju – przez miasto przechodzi bowiem szlak kolejowy Berlin-Moskwa.

Pod względem wielkości Wielkopolska zajmuje drugie miejsce w kraju, za województwem mazowieckim. Powierzchnia Wielkopolski to przeszło 29,8 tys. km kw. – oznacza to, że region zajmuje 9,5 proc. terytorium państwa. Pod tym względem Wielkopolskę można przyrównywać do Belgii, Armenii i Albanii. Pola uprawne zajmują 50 proc. powierzchni Wielkopolski, a lasy 25 proc.

Region jest podzielony na 35 powiatów i ponad 220 gmin. Wielkopolska jako województwo powstała w 1999 r. w wyniku reformy podziału kraju. Samorząd regionu to Sejmik Województwa Wielkopolskiego, który wyłania zarząd województwa, na czele z Marszałkiem Województwa. Marszałek kieruje Urzędem Marszałkowskim. Władzę w imieniu polskiego rządu sprawuje natomiast Wojewoda Wielkopolski.

W regionie mieszka ok. 3,4 mln osób, czyli mniej więcej co 11 Polak. Województwo pod względem liczby ludności można porównać z Litwą. Większość obywateli mieszka w miastach. Największym skupiskiem ludzi jest aglomeracja poznańska.

 

źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

Wielkopolska podzielona jest na pięć subregionów, których liderami są największe na tym obszarze miasta, zaczynając od liczącego ponad 540 tys. mieszkańców Poznania.

 

Jeden z budynków Starego Browaru w Poznaniu, PAP/Jakub Kaczmarczyk

 

Drugim pod względem wielkości ośrodkiem jest położona w południowej części regionu aglomeracja kalisko–ostrowska. W oddalonych od siebie o ok. 25 km miastach mieszka prawie 200 tys. osób. We wschodniej części województwa dominujący ośrodek to Konin z ok. 80 tys. mieszkańców. W położnej na północy Pile mieszka ok. 75 tys. ludzi.

Z kolei największym miastem w południowo-zachodniej części regionu jest Leszno (ok. 64 tys. mieszkańców). Do największych miast zaliczane jest również oddalone o ok. 50 km od Poznania Gniezno – w miejscowości uznawanej za pierwszą stolicę Polski mieszka ok. 70 tys. ludzi. Najmniejszym wielkopolskim miastem jest Dolsk z ok. 1,5 tys. mieszkańców. W Wielkopolsce znajduje się łącznie 109 miast.