Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMiędzy nauką a gospodarką

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-25 14:10:13
wielkopolskie, inwestycje, firmy, gospodarka, parki przemysłowe

W Wielkopolsce działa ok. 40 uczelni wyższych oraz kilka parków naukowo-technologicznych. Umożliwiają one szybki rozwój przedsiębiorstw dzięki wsparciu placówek badawczo-naukowych.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) był pierwszą tego typu placówką w Polsce. Powstał w 1995 r. w ramach Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na park składają się: Centrum Zaawansowanych Technologii Chemicznych, Zespół Inkubatorów Wysokich Technologii, Inkubator Technologiczny (InQbator) oraz inne laboratoria. Na terenie PPNT działa ok. 70 innowacyjnych firm, spin-offów i start-upów, a miejsce to daje idealne warunki do komercjalizacji wyników badań naukowych i technologicznych w gospodarce.

W stolicy regionu działa również Nickel Technology Park Poznań – jego dotychczasowa działalność skupiona była na branży ICT, BIO i life science. Z kolei Poznański Park Technologiczno-Przemysłowy i Eureka Technology Park przeznczone są m.in. dla firm rozpoczynających działalność. W Luboniu pod Poznaniem przy zakładach chemicznych działa Luvena Park Technologiczny. Najnowszą instytucją tego typu jest otwarty pod koniec 2014 r. Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower.

W południowej części regionu, w Kaliszu, działają wspominane wyżej Centrum Doskonałości Badań Kół Zębatych oraz Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, którego częścią jest Inkubator Technologiczny. Z kolei w Ostrowie Wielkopolskim powstał Delphi Polska Park Technologiczny. Ten ośrodek badawczo-rozwojowy wdraża innowacyjne technologie i produkty dotyczące m.in. wymienników ciepła. W skład parku wchodzą laboratoria badawcze, prototypownia i narzędziownia.

W regionie działa również ponad 20 instytutów naukowo-badawczych zajmujących się na przykład biotechnologią, chemią bioorganiczną, energetyką, fizyką molekularną, genetyką, logistyką oraz obróbką plastyczną. Przy uczelniach wyższych funkcjonują natomiast centra transferu technologii i innowacji.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Deski SUP

Podczas wakacji nie zapomnij o desce sup! Z roku na rok deski tego typu zdobywają coraz to szersz...
Polska - WROCŁAW 2021-04-12 Dodał: Bartłomiej Ćwiąkała Sprzęt sportowy Zobacz ofertę

Poidełko dla ptaków do ogrodu

Dekoracją tego poidełka są 4 ptaszki siedzące na krawędzi misy. Poidełko dla ptaków w ogrodzie to...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Poidełko dla ptaków - fontanna

Mała fontanna, która może pełnić też rolę poidełka , ma tę zaletę że słychać jeszcze przy tym szu...
Polska - Nowa Sól 2021-04-09 Dodał: Jacek Hłubowski Rzemiosło artystyczne Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert